AngularJS Nedir ve Neden AngularJS

AngularJS Nedir ve Neden AngularJS

AngularJS,2009 YILINDA GetAngular şirketi üzerinden piyasaya sürüldü.İlk üretildiğinde 17000 satır kod ile üretilmiş ,sonradan yine revizyon yapılarak en son haline 6 ayda geldi.Ticari olarak üretilen bu Framework için sponsor arayışına girildi ve nihayetinde Google tarafından tam destek aldı.

AngularJS en basit tanımıyla ;web sayfalarının geliştirilmesinde ve test edilmesinde kolaylıklar sağlayan ,açık kaynak kodlu MVC kodlama yapısını performanslı bir şekilde sunan bir JavaScript Framework’üdür.Kendine has getirdiği yeniliklerle ;çift taraflı veri bağlama ,direktifler,enjeksiyonlar,kolay test ortamı sağlaması ve HTML5 dilini genişletmesi nedeniyle şu an en popüler JavaScript Framework’ü olmuştur.

AngularJS ve JQuery Karşılaştırması

AngularJS ile JQuery karşılaştırmasını anlatmamızın özel bir sebebi var.Piyasada bulunan yaklaşık olarak 5 yıl öncesinde Adobe Flash Player’a alternatif olarak daha interaktif web içerikleri üretmek için ve JavaScript’i daha da verimli ve pratik bir şekilde kullanmak için üretilmiş bir Framework’tü.İşe yarıyor mu evet yarıyor. Özellikle de mobil web tasarımlarının popülerleşmesi,daha doğrusu ihtiyaç haline gelmesi ile de JQuery Mobile kütüphanesi oldukça popüler oldu.

Ancak Türkiye piyasasındaki yazılımcı arkadaşlarımız genelde araştırmayı çok sevmez.Bir şey öğrendiklerinde ona bağlı kalırlar ve yeni teknolojilere gözlerini kaparlar.Kimisi adapte olmaktan korkar,kimisi tembeldir…

Türkiye piyasasında JQuery çok popüler olduğundan dolayı ,AngularJS ile bir karşılaştırma yapmak istiyorum.

JQuery bir kütüphane ,AngularJS ise bir Framework’tür.

JQuery DOM manipülasyonu için kullanılır,modellerle ilgilenmez ,iki yönlü veri bağlama yapamaz,ileri seviye projelerde işler karmaşıklaşır ve bazen ufak bir iş için çok fazla kod yazmanız gerekebilir.

AngularJS;MVVM Framwork’üdür,SPA (Singel Page Application )üretilebilir,modülerdir,çift yönlü veri bağlayabilir…

 

 

 

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir