Aşama 2:Hosting Servisi Satın Almak

Aşama 2:Hosting Servisi Satın Almak

      İkinci aşamamızda,domain adresimizi yönlendirmemiz gereken bir hosting’e ihtiyacımız vardır.Bazı yerlerde Barındırma diye de geçer.Hosting,web sitelerinizin dosyalarını  oluşturan ,veritabanının bulunduğu ,mail servisi aldığınız bir hizmettir.Gerçi bunlar kendi aralarında da ayrılıp mail server,data server gibi kısımlara da ayrılmaktadır ama standart olarak web hosting servisi dediğimizde bunların hepsi bir arada olur.

Ziyaretçiler URL satırlarına web sayfanızın adını yazdığında ,o adres IP adresine dönüştürülür ve satın almış olduğunuz sunucunun adresine doğru  yola çıkar.Domain’i ilk satın aldığınızda var sayılan olarak domain aldığınız sunucuda siteniz aranır.Ancak orada bir hosting hesabı almadıysanız ,ziyaretçileriniz site girmek istediğinde ,domain servisi aldığınız sunucuda varsayılan bir mesaj ile web sayfasının bu hosting’te olmadığını belirten bir mesajla karşılaşır.İsterseniz domain aldığınız yerden ,isterseniz de başka bir kurumdan hosting hizmeti alabilirsiniz.Yeni başlayanlarınız için tavsiyem ;ikisi bir arada olsun.

Hosting alırken dikkat etmemiz gereken ilk kural;sunucu tarafında çalışan bir kodlamanızın olup olmadığıdır.Sunucu seçiminde eskiden iki farklı seçenek karşımıza çıkardı.Linux Server ve Windows Server.Bunların diğer isimleri PHP Server ve ASPX Server’di.Linux sunucularda PHP-MySQL ikilisi performanslı çalışırken,Windows sunucularında da  ASPX-MSSQL ikilisi uyumluydu.Günümüzde bir de Hybrid  Sunucu ,yani her ikisini destekleyen sunucular türetilmiştir.Şahsi fikrim olarak eğer zorunlu değilseniz hybrid almayın.Ancak siteniz aşırı kompleks bir yapıdaysa,hem  ASPX hem de PHP çalıştırması gerekiyorsa tercihiniz hybrid olmalıdır.

Biz Linux Server seçeceğiz.

Diğer dikkat edilmesi gereken husus da sitemizin ihtiyaçlarıdır.Ne kadar bir disk alanına ihtiyacımız var ,aylık site trafiğimiz aylık kaç GB’a kadar desteklenmeli ,ne kadar e-mail hesabına ihtiyacınız var ,lokasyaon neresi olmalı gibi sorularınızqa yanıt vermelisiniz.

Hosting’ler yine yıllık olarak satılırve satılan hizmetler çeşitli paketlere ayrılmıştır.Mesela;başlangıç eko,eko 2 ,pro,limitsiz gibi isimlerle karşınıza çıkabilirler.Eğer maddi olanaklarınız iyi ise en üst özelliklerde ,hatta sınırsız özelliklerde hosting paketleri satın alabilirsiniz.Ancak yeni başlayan biriyseniz ve test yapacaksanız veya hazırladığınız sitenin ihtiyaçları minimum seviyede ise, o zaman en ucuz paketi tercih etmelisiniz.

Hosting hizmetin,domain hizmeti  aldığınız yerden aldığınız gibi farklı bir kurumdan da alabilirsiniz.Yine önerim godaddy.com olmaktadır.Eğer iyi bir arştırma yaparsanız yıllık ücreti günümüz fiyatı ile  25 tl’ye kadar inen yerli lokasyonlu sunucular bulabilirsiniz.Fakat ucuz buldum derken sunucu sorunları yüzünden de çileden çıkmayın!

Eğer birden fazla veya dosya lanı çok olan bir site hazırlıyorsanız,muhtemelen almak istediğiniz hosting ücreti de sitenizin ihtiyaçlarına göre artış gösterecektir.Bu gibi durumlarda hosting almak yerine reseller paketi alıp,birden fazla siteyi tek bir çatı altında toplayabilirsiniz.

Aşama 3: Domain’i Web Sunucusuna Yönlendirmek

Birinci aşamadayken domain’in hosting alanına yönlendirilmesi gerektiğinden bahsetmiştik.Bu yönlendirme işlemine Name Server Yönlendirme denir.

İlk olarak şunu bilin:Eğer hosting ile domain’i aynı yerden aldıysanız yönlendirmenize gerek yoktur!

Bir hosting hesabı aldığınızda ,üyeliğinizle hesap açmış olduğunuz e-mail hesabınıza otomatik olarak bir aktivasyon e-mail’i gelir.İçeriğinde üyelik bilgileriniz ,ftp erişim bilgileri ile birlikte domain’i yönlendirmeniz için gereken Name Server bilgileri de gelir.Genelde 2 ile 4 arasında sayısı vardır(Yedek Sunucular).Bu bilgiler şöyle olmaktadır:

NS1.HOSTINGISMI.COM

NS2.HOSTINGISMI.COM

Veya

SUNUCUİSMİ.HOSTINGISMI.COM

Şeklinde isimlendirilmiş sunucu isimleri de sıralı halde gelebilir.

Domain aldığımız hizmet sağlayıcımızda ,bir Yönetim Paneli olmak zorundadır.Panele giriş yaptığınızda (panel bilgileri de e-mail içinde gelir) Alan Adı Yönlendirme NS Kayıt,Alan Adlarımı Yönet gibi başlıklar altında ,domain’i yönlendirmeniz için gerekli olan  bilgileri girmeniz için ayarlar açılacaktır.Açılan sayfalarda,varsayılan olarak domain almış olduğunuz yerin kendi Name Server bilgileri kayıtlıdır.Eğer farklı bir hosting’e yönlendirmek istiyorsanız;bu bilgileri değiştirip,farklı bir sunucudan almış olduğunuz   NS bilgilerini girip kayıt ettirmeniz gerekir.Kayıt işleminden sonra domain’in yönlenmesi 1-2 saat kadar sürebilmektedir(Eskiden 1-2 gün sürmekteydi).

Aşama 4: FTP Programıyla Siteyi Upload Etmek

Evet domain’imizi aldık,hosting’imizi de aldık ve yaptıysanız yönlendirme işleminizde tamam…Geriye sadece web sitemizin dosyalarını sunucuya atmak kaldı.

Sunucuya,dosya aktarma işlemine  FTP denmektedir.File Transmission Protocol ,Dosya Transfer Protokolü.

Bir bilgisayardan başka bir bilgisayara dosya aktarma işlemi olarak da açıklanmaktadır.Buradaki bilgisayarlardan biri kendi bilgisayarınızken ,diğer bilgisayarlar da hosting aldığınız servis sağlayıcınızın sunucu odalarındaki yüzlerce bilgisayardan herhangi birisidir.Tabi her sunucunun kendine has bir tanımlayıcı ismi bulunmaktadır.

Dosya aktarma işlemi FTP yazılımları ile yapılmaktadır.Ayrıca Adobe DreamWeaver veya Microsoft Visual Studio gibi profesyonel yazılımlarla da FTP bilgilerinizi programa tanıtıp siteyi tasarım ve geliştirme aşamasındayken doğrudan sunucuda yayınlayabilirsiniz.

Şimdi biz FTP yazılımlarından FileZilla programı ile sunucumuza nasıl bağlanıp dosyalarımızı aktaracağımızı görelim…

Sunucuya bağlanmak için şu bilgiler gerekiyor:

  • Sitenin URL veya IP adresi.
  • FTP kullanıcı adı.
  • FTP kullanıcı adı şifresi.

Bu bilgilerin hepsi e-mail aracılığı ile size gelmektedir.Kullanıcı adı,domain ismi ile ilişkli olarak türetilmiştir.FTP şifresi de hosting aldığınız zaman otomatik olarak rastgele oluşturulmuştur.Sonradan cPanel aracılığı ile şifreleri değiştirebilirsiniz.

FileZilla programını https://filezilla-project.org/ adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

  • Host:www.siteismi.com şeklinde site ismi veya sunucunun IP adresi
  • Username:FTP kullanıcı adı.
  • Password: FTP kullanıcı şifre.

Port:Boş bırakın,varsayılan değerlerle girecektir.

Bu bilgileri girdikten sonra Quickconnect butonuna tıkladığınızda ,eğer bilgileriniz doğruysa sunucuda size ayrılmış olan alana gireceksiniz.

Bağlantı sağlandıktan sonra ,panelin sool tarafında kendi bilgisayarınızın dizinini,sağ tarafta da  sunucunun dizinini göreceksiniz.Sunucuda yer alan public_html klasörü,ziyaretçilerin sitenize bağlandığında erişeceği dizindir,yani bu dizin içindekileri görür.Sizde sitenizin dosyalarını tutup sürükleyerek bu klasör içine taşımalısınız.Taşuıma işlemini yaptığınızda, panelin alt kısmında dosya aktarımı ile ilgili süreci göreceksiniz.

Sunucular ,anasayfayı şu isimlerle tanır.index.php,index.html,index.htm.

Yani siz de sitenizi tasarlarken mutlaka ana sayfanıza index ismini verin.Yoksa ziyaretçiler sitenize girdiğinizde ana sayfa çalıştırılamaz ve tarayıcıda public_html içinde yer alan dosyalar listelenir.

 

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir