Bitmiş Bir Siteyi Yayına Açmak

Bitmiş Bir Siteyi Yayına Açmak

Hazırladığınız web sayfasını yayına açmak için temel prensipte bir domain’e ihtiyacınız vardır.Şimdi bunların neler olduğunu ve sitenin nasıl yayınlanacağını aşama aşama görelim.

Aşama 1:Domain Satın Almak

Web tarayıcılarında adres kısmına yazılan www.siteismi.com gibi adreslere domain denir.Domainler belirli bir icann registrar şirketleri tarafından alt satıcılarla kullanıcılara satılan IP’lerin görünen ismidir.Yani XX.XX.XX.XX şeklindeki bir IP adresi,icann registrar tarafından www.siteismi.com şeklinde maskelenir.

Domain satın almak günümüz fiyatları ile yıllık olarak (2015) 8-50 $ arasında değişmektedir.Fiyat değişikliği de uzantı farklılıklarından kaynaklanmaktadır.En ucuzu com ,en pahalısı da tv dir.

Bir domain satın almak istediğinizde öncelikle satın alacağınız şirketi seçmelisiniz.O şirket üzerine bir üyelik hesabı açıp,kredi kartı veya  havale gibi ödeme sistemleriyle ücreti ödeyerek domain’e anında sahip olabilirsiniz.

Şahsi olarak tavsiyem:www.godaddy.com’dur.Yerel olsunderseniz;isimtescil.com,turkticaret.net, turhost.com gibi siteler olabilir.Bir domain alırken mutlaka o şirket ile ilgili olumlu veya olumsuz yorumları araştırın.

Kafanıza yatan bir domain’i almak istediğinizde ilk olarak o domain boşta mı değil mi diye kontrol etmeniz gerekir.Domain’in boşta, yani kimse tarafından alınmadığından emin olmak için domain almak istediğiniz şirketin genelde ana sayfalarında bulunan domain arama aracını kullanın.

Eğer domain ismi başkası tarfından alınmış ise karşınıza “Üzgünüm, bu isim alınmış”gibi bir ibare çıkacaktır.Eğer boşta ise,satın alma ve üyelik gibi işlemleri  yapabilmeniz için gerekli aşamalar karşınıza çıkar.

Satın almak istediğiniz domain boşta olabilir.Ancak önceki yıllarda başkaları tarafından alınmış,kötü amaçlar için kullanılmış veya arama motırları tarafından spam olarak yorumlanmış bir site yayını yapılmış olabilir.Bu nedenle almak istediğiniz domain ile ilgili kayıtları mutlaka araştırın.Yine alacağınız domain’in yıllık süresi de önemlidir.Genelde 1 yıl alınır ,ancak 1 yıllık domain süreleri arama motorları tarafından spam olarak değerlendirilir.

com,net,org Uzantıları ile Site İsmi Almak

Eğer ülke uzantılı bir domain almıyorsanız  işiniz kolay.Herhangi bir belge hazırlamanız gerekmiyor.Sadece uzantılar arasından yapmış olduğunuz siteye en uygun olan uzantıyı seçmeniz gerekmektedir.Aslında her bir uzantının belirli bir anlamı ve görevi vardır.Fakat zamanla uzantılar deformasyona uğramıştır ve şimdilerde ise sadece akılda kalıcılık ,estetik ve okuma kolaylığı açısından kullanılıyor.Genel domain uzantıları şu amaçlar için tercih edilir.

Uzantı                    Amacı      

.com                          Asıl üretim amacı ticari siteler içindir fakat şu an günümüzde standart olarak kabul                                        edilen domain uzantısıdır.

.net                             Ağ görevini üstlenen şirketler için üretilmişti.Sonraları kişisel web sayfalarını,yani                                         ticari olmayan sitelerini hazırlayan kişilerin tercihi oldu ve amacından iyice saptı.

.org                             Organizasyon kurumları tercih etmeli.

.biz                              Ticari şirketler için.Business kelimesinden türetilmiştir.

.info                             Bilgi sağlayan siteler için tercih edilmeli.

.gov                              Devlet ile ilgili siteler için tercih edilmeli.

.mil                              Askeri siteler için tercih edilmeli

Tablodakiler yıllardır her ülkede kullanılan domain uzantılarıdır.Günümüzde çok çeşitli domain uzantı türleri türetilmiştir.Bunlar;.mobi,.tv,.pro,.club,.work,.io,.market,.company,.site,.guru,.center gibi olabilmektedir.

.tr Uzantısı ile Site İsmi Almak

www.isimsoyisim.com.tr veya www.siteismi.com.tr gibi ülke uzantılı(Türkiye için .tr) domain adları yine yıllık olarak alınabilir.

Ülke domain adları satışı ,her ülkede kurum tarafından yönetilir.Türkiyede ODTÜ www.nic.tr adresinden satışı yapılmaktadır ve bazı evraklarla gerekmektedir.Yani diğer domain adları gibi rahatça alınamıyor.

Eğer şahsi isminiz ile aynı ,yani,isimsoyisim.com.tr şeklinde domain alacaksanız,sadece  TC Kimlik No fotokopiniz yeterlidir (nic.tr’den alınmıştır).

Eğer şirket isminiz için domain alacaksanız şu belgeler gereklidir:

  • Ticaret odasından alınmış olan “Faaliyet belgesi “,”Ticari Sicil Belgesi”,”Oda Sicil Kayıt Sureti” ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı,
  • Türk Patent Enstitüsü’nden alınmış”Marka Tescil Belgesi” ya da “Marka Başvuru Belgesi”,
  • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alınmış olan “Sicil Tasdiknamesi “ya da “Ticari Sicil Gazetesi”

Domain alabilmeniz için ilk olarak www.nic.tr adresinden bir üyelik açmanız gerekir.Ancak bu sitede üyelik hesabına ,Sorumlu denmektedir.Üyelik ile bir sorumlu kişilik tanımlanır. ve bu sorumlu kişi üzerinden satın alma işlemi yapılır.Almak istediğiniz domain’in ödemesi yapılır ve o domain için gerekli evraklar ya WEB üzerinden ya da FAX ile gönderilir,sonra da onaylanması gerekir.Bu sistem biraz tuhaf gibi görünse de isminizle ya da şirketinizle ilgili başka kişilerin sizin yerinize domain adresinizi gasp etmesi,aldığı domain ile dolandırıcılık yapması bir nebze de olsa önlenmiş olur

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir