Gelişmiş WordPress Tema Fonksiyonları

Gelişmiş WordPress Tema Fonksiyonları

 

Öne Çıkarılmış Görsel 

Öne çıkarılmış görsel afiş, poster, ön resim adını ne koyarsanız yazınıza özel ve kullanıcılara ilk göstermek istediğiniz resim için kullanacağınız iyi bir yöntemdir. Özelliği kullanabilmek ve temaya bu özelliği kazandırmak için aşağıdaki kodu ‘ functions.php’ye eklemelisiniz.

add_theme_support( ‘post-thumbnails’);

Kutudan öne çıkarılmış görseli belirle linline tıkladığınızda alışkın olduğunuz resim yükleme ekranı gelmektedir.Buradan istedğiniz resmi bilgisayarınızdan seçip yüklüyorsunuz. Yükledikten sonra resmin ayrıntıları geliyor ve en altında Öne çıkarılmış görsel olarak kullan diye bir ibare var resimde de görebilirsiniz Bunu işaretledikden sonra resim bu kutunun içerisine gelmektedir. Artık öne çıkarılmış görseli belirlediğiniz için burada yapmanız gerken başkabaşka bir işlem yok

Temamıza özellik eklemek ve resim seçme işlemini kavradıysak, ”temada bu resmi nasıl gösterceğiz?” sorusunu cevaplıyalım. Yanda öne çıkarılmış görsel yüklenmişse göstermek için kullanılan kodlar bulunuyor. Bu kodların döngü içerisinde  kullanılması gerekmektedir.

the_post_thumbnail();

the_post_thumbnail(‘thumbnail’);

the_post_thumbnail(‘medium’);

the_post_thumbnail(‘large’);

the_post_thumbnail(array(100,100) );

Varsayılan yazn kodlar WordPress’in kurulumu ile gelen ayarlardır. İlk kurulum yapıldığında bu genişlik ve yükseklik değerleriile yüklenen resimler otomatik boyutlandırılır. Bu boyutlar dışında boyutlar  gerekirse belirlemeniz biraz zor duruma düşüyorsunuz Fakat çözümsüz değil.Fonksiyon sonradan getirilen kodlar ile temanıza fazladan resim boyutu ekliyebiliyorsunuz.Böylece yeni boyutu da buna dahil ediyor. Aşağıdaki  kodu functions.php’ye eklerseniz genişliği 220px ve yüksekliği sınırsız (otomatik)olarak resimler boyutlandırılır.

add_image_size ( ‘class-boyut-adi’,220.9999)

Farkettiyseniz class-boyut-adi diye bir isim verdim .Bu isim önemli çünkü bu boyutta 0luşturulacak resim index.php,single.php ya da page.php’de göstermek için bu isimi kulanarak aşağıdaki kod ile resim çağırcağız.

the_post_thumbnail(‘ class-boyut-adi’);

Bu kodu döngü içerisinde istediğiniz yere ekleyerek kullanabilirsiniz.

 

Özel Alanlar (Custom Fıeld)

Custom  field, Türkçe olarak Özel Alan denilebilir. Her yazıda veya her sayfa yazarken kullanabilceğiniz, varsayılan (default) olarak gelen bir özelliktir.Fakat panelde varsayılan gelse bile temalarda göstermek için varsayılan olarak gelmez. Genellikle kod eklenmesi gerekir.

Resimde panelde yazı yazılan alanın altında Özel Alanlar adlı kutuyu görebilirsiniz.  Bir yazıya istediğiniz kadar özel alan ekleyebilirsiniz. Özel Alanlar iki kısımdan oluşur;

  • Özel Alan Ad (İsim)
  • Özel Alan İçeriği (Değer)

 

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir