Meta Açıklaması

Meta Açıklaması

Arama motoru optimizasyonunda (seo) meta açıklaması arama sonuçlarında görüntülendiği için önemli bir yer tutmaktadır. Peki meta açıklaması nedir?

Meta Açıklaması, Google arama sonuçlarında sayfa başlığının hemen altında yer alan sayfa hakkında kısa bir açıklamanın bulunduğu alandır.

Bu alan yaklaşık olarak 150 karakterlik yazı almaktadır. 150 karakterin daha fazlasını ise Google göstermemektedir. Tabi bu konuda istisnai bazı durumlar vardır. Eğer aradığınız sorgu 4-5 kelimeden fazla ise ve çok sonuç listelenmeyen bir kelime ise google bu alanı yaklaşık 300 karaktere kadar göstermektedir.

Sayfa için meta açıklama alanını siz belirleyebilirsiniz yani sabit bir metin yazabilirsiniz fakat aranan kelimeler direkt olarak meta açıklama alanında, web adresinde, meta başlığında yer almıyorsa Google sayfanızdan rastgele bir alanı kullanıcılara gösterir.

 Ayrıca Google bazen meta açıklama alanında testler yapmaktadır. Bazen sizin belirlediğiniz meta açıklamasının dışında bazı açıklamalar olduğunu görebilirsiniz. İşte bu gibi zamanlarda Google en çok tıklama alan açıklamayı bulmak için testler yapmaktadır. Google eğer sizin meta açıklamanızın iyi tıklama oranı olduğunu düşünmezse başka bir meta açıklamasına yer verebilir. 

Dmoz gibi sitelerin Google gözünde değeri yüksektir. Bundan dolayı eğer meta açıklama alanını boş bırakmış iseniz ve Dmoz’da kaydınız açılmışsa, oradaki site tanımı meta açıklaması olarak yer alır. Siz de neden bu meta açıklama gösteriliyor diye düşünürsünüz. Günümüzde adını vermeyelim ama bir çok büyük kurum, banka bu durumla karşı karşıyadır. 

Aslında çözümü gayet basittir, sadece sizin meta açıklamanız gözüksün, dmoz’dan almasın istiyorsanız meta etiketlerinin arasına kodunu eklemeniz yeterlidir.

Meta açıklamasının google sıralamalarını doğrudan etkileyen bir değer olmaktan çıktığını muhtemelen duymuşsunuzdur. Yine de meta açıklamasının düzgün olmasının arama motoru optimizasyonu (seo) anlamında dolaylı değeri büyüktür. Buna bir sonraki yazımızda değineceğiz.

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir