Öğrenmeniz Gereken, Kitap Boyunca Öğreneceğiz Dil ve Online Derleyicler

Öğrenmeniz Gereken, Kitap Boyunca Öğreneceğiz Dil ve Online Derleyicler

Şunu kabul edelim, kimse her şeyi bilemez. Bilse bie uzmanı olamaz. Bu nedenle profesyonel anlamda web işi ile uğraşmayı planlıyorsanız kendinize bir alan seçmeli ve bu alanda kendinizi geliştirmelisiniz . Çünkü bu işi profesyonel yapan ajanslar veya yazılım şirketleri, her şeyi bilen değil de bir alanda uzman olanı seçer (Gerçi ülkemizde yine her şeyi bilen, bilmemesi gereken konularda da tecrübe sahibi olanlar tercih ediliyor).

Kitap boyunca her üç alandan da bahsedeceğiz. Size bir şeyler öğretmeye çalışacağım ve uygulamalar yapacağız. Kitap bittiğinde her üç alanı da az çok öğrtenmiş ve tek kendiniz geliştirmeye devam ett,iğinizde de kitapta yaşadığınız tecrübelere göre hangi alana daha çok ısındıysanız, o alanda yoğunlaşmalısınız.

Sanal HTML5, CSS ve JAVASCREditörleriIPT Kod 

 

Bir öncesi konumuzda web programlamada kodlarımızı yazarken Adobe DW CC Notepd++ ve Sublime Text programlarının kullanacağımızdan bahsetmiştim. Başlangıç aşamasında ise Notepad++ veya Sublime Text programlarından hangisi hoşunuza giderse, kodlarınızı direk onun üzerine yazıp kaydederek çalıştırmanız gerekecek. Bazen d sunucaya atıp, sunucudan kullanmanız gerekecek.

Son zamanlarda geliştiricileri bu gibi kod editörüce sunucuya yükleme angaryalarından kurtarmak için bir takım sanal kod editörü geliştirildi. Bu editörlerde hangi dil ve hangi framework’lerle çalışmak istedğinizi belirtip,doğrudan kodlarınız yazarak gerçek zamanlı olarak nasıl çalıştıklarını görebiliyorsunuz. Bu nedenle kodlar çalışırken ve pratik uygumaları yaparken, sıklıkla bu sanal editörleri kullanacağız.
kullanacağımız editörler şunlardır:

Aynı anda HTML5, JAVASCRIPT ve CSS kodlarınızı yazıp çalıştırabilceğiniz bir kod editörü.

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir