PHP Nedir?

PHP Nedir?

     PHP  bir script dilidir.Script dilleri C++ veya C gibi derlenerek makine koduna dönüştürülmezler.Derleyicileri(Compiler) yoktur.Bunun yerine ,yazılan kaynak kodunu satır satır okuyarak girilen komutları işleyen bir yorumlayıcıya sahiptirler.Yorumlayıcı her satır için ayrı kaynak  kodu üreterek bilgisayara komut verir.Bu metod bize kodlarımıza daha hızlı müdahale edebilme,daha kolay çalıştırma (derleme zamanı için beklemek yoktur.)kodu daha kolay dağıtma şansı verir.Yüksek seviyeli bir programlama dili olması bakımından ,okuması öğrenmesi de görece zor değildir.

Bu yazı serisini sadece bir PHP veya teknik kodlama makaleleri olarak düşünmeyin.Bu seri aslında hayallerimizi gerçekleştirmemizde yardımcı olacak bir araç.Bilgisayar mühendisi olmanıza da gerek yok.Örneğin bir iş yaptırmak isteyen bir yöneticiyseniz,bu makaledeki bilgiler sizin o iş için nasıl doğru bir şekilde yapılacağını bilmenizi sağlayacaktır.PHP internet programlamada kullandığımız güçlü araçlardan birisi.Örneğin sayfamızda dinamik bir veri göstermek istiyorsak…PHP Jquery Ajax CSS3,HTML5 gibi teknolojilere yeri geldikçe değinecek ve ihtiyacımız oldukça kullanacağız.

Bilgisayarımızda kolayca php ve mysql gibi ayrıntısına daha sonra gireceğimiz teknolojileri kullamamız için önce Xampp’i indirip kullanmanız gerekiyor.Kurulumu çok basit Next,Next,Next.

PHP,Apche,MySQL vs. tek başına kurulabilir,ancak şu an için en kolay ve kodlamaya en çabuk başlayabileceğimiz araç budur.Sonuçta daha ileri seviyelerde ihtiyacınız olacak ek özellikler için bu işlemleri yapmayı gösteren bir çok kaynak mevcut.Ancak bizim amacımız uygulayarak öğrenmek olduğu için bazı detayları size bırakmayı uygun buluyorum.Üstelik örneğin her kitapta anlatılan ve her yerde karşımıza çıkan dil yapılarını anlatmak yerine ,örneklerde karşımıza çıktıkları anda anlatmayı daha uygun buldum.

Öncelikle örnek dosyalarımızın bulunduğu

https://github.com/mtkocak/mtkocakPhpEgitimi/zipball/master

dosyasını internetten indirelim.

Xampp’ın içinde htdocs diye bir klasör vardır.Bu web sayfaları orada bulunur.Xampp’i yükledikten sonra C:/ dizininin altında XAMPP diye bir klasör oluşur.Bu klasörün altında htdocs olması lazım.Htdocs’un altına indirdiğimiz mtkocakPhpEgitimi1.zip dosyasını açıp koymamız gerekiyor.

C:/Xampp/htdocs/

Bunun altına zip dosyasını açıyoruz.

Xampp kontrol paneli çalıştıralım.

Şimdilik Apache’ye start diyelim ve web sunucusunu başlatalım.

Dikkat:Apache başlamıyorsa ya da hata veriyorsa ,bu bir ihtimalle Skype veya başka bir mesajlaşma programı açıktır.Kapatalım.Apache web sunucusu bilgisayarımızın 80 nolu portunu yani kapısını kullanır.Eğer bu port önceden başka bir program tarafından işgal edildiyse,Apache başlamaz hata verir.

 

Apache bir web sunucusu. Xampp ile birlikte PHP,mysql,apache web sunucusu gibi bir çok teknoloji de hızla kuruluyor.Daha sonra bir tarayıcı penceresi açıyoruz.

Xampp çalışıyorsa http://localhost/veya 127.0.0.1 IP dresinden kendi bilgisayarımızda bulunan ,tarayıcıya 80 nolu porttan yanıt veren web sunucumuzun adresine gidiyoruz.Her şey sorunsuz ise,Xampp’ın hoş geldiniz ekranı karşımıza çıkacak.Şimdilik bu kadar.

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir