Sosyal Medya ve Seo

Sosyal Medya ve Seo

Özellikle son dönemde sosyal medyanın etkisi arama motorlarında hissedilmektedir.Arama sonuçlarıyla ilişkilendirilen sosyal medya paylaşımları kısmen arama sonuçlarını etkilemektedir.Bir arkadaşınızın beğendiği veya paylaştığı linkin aradığınız kelimeyle eşleşmesiyle önünüze çıkmaktadır.Durum böyle iken sosyal medyada bulunmak zorunlu hale gelmiştir.

Twitter,Friendfeed,Facebook,Plus gibi popüler sosyal ağlara üye olmak  ve yeni yazı yayınlandıktan sonra buralarda paylaşmakta fayda vardır.

Arama motorları sosyal ağlardaki paylaşımları dikkate alıp tarayacak ve kullanıcıların beğendikleriyle ilişkilendirilip arama sonuçlarına etki edecektir.

WordPress SEO Eklentileri

WordPress’in en büyük güçlerinden birisi eklentileridir.18.000’i aşkın eklenti bulunmaktadır.Bu eklentilerin sayısı sürekli artmaktadır.

Bu eklentilerin arasında yüzlerce SEO eklentisi de bulunuyor.Bu başlıkta en çok kullanılan ve tavsiye edeceğim seo eklentilerini tanıtacağım.

Eklentiler size yardımcı SEO danışmanı gibidirler.Temanızda eksik olan özellikleri eklentiler ile kapatmanız mümkün olur.

All In One SEO Pack

SEO eklentileri arasında en çok kullanılan eklentilerden birisidir.Google Analytics destekler,özel yazı biçimlerini destekler,özel URL yapılarını destekler,otomatik META etiketler oluşturur,her yazı için META etiket ve META açıklama oluşturulabilir.

Eklenti Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/

WordPress SEO By Yoast

Bu eklenti All in One SEO kadar çok bilinmektedir.Fakt bazı özellikleriyle All in One SEO eklentisinden daha gelişmiştir.Kategori sayfalarında özel META ayarları,site içeriklerine  otomatik META ayarları yapılabilir.

Sayfa Analiz diye güzel bir özellik var.Sayfa analizleri yaparak basit kontrolleri yapıyor ve size rapor olarak bunları sunuyor.Sizde bu rapora göre SEO eksikliklerinizi görüp  ayarlarınızı yapıyorsunuz.

Sitemap.xml oluşturup arama motorlarına haber verebiliyor.Sitenin .htacceess ve robots.txt dosyalarını düzenleyebiliyorsunuz.Ayarlarınızı yedeklemek için içe ve dışa aktarabiliyorsunuz.

Eklenti Adresi:http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-seo/

Google XML Sıtemaps

NOT:sitemap.xml dosyası sitenin an dosyasında olur.Sitedeki tüm sayfa ve yazıların linklerinin bulunduğu bir sayfadır.Bu dosya varsa arama motorları içindeki linklerin tamamını tarar.

Arama motoru Google siteleri tararken eğer sitede sitemap.xml dosyası var ise ilk olarak bu listede bulunan tüm linkleri tarar.Normalde sitedeki linkleri takip ederek taradığından sitemap.xml hızlı ve daha avantajlıdır.

Eklenti Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator/

 

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir