Web Tasarımcısı, Web Arayüz ve Arkaplan Programcıları Ne İş Yapar

Web Tasarımcısı, Web Arayüz ve Arkaplan Programcıları Ne İş Yapar

 

İlk olarak web tasarımcısı ile web programcısının neler yaptığını öğrenerek başlayalım…

A’dan Z’ye yeni nesil teknikler Web tasarımı ve Web programlama

Web Tasarımcısı

Adından anlaşılacagı üzere web sayfasını tasarlar. Genelde Adobe Photoshop programını kullanılar. Proje yönelticlerinin veya müşterilerinin isteklerini dinlerler. Sonrasında bu istekleri karşılcak bir yapıda site şablonu düşünürler. Bu şablonda istenilen özellikleri göstermeye çalışır. Eğer şablona bağlı kalarak sitewyi grafik olarak hazırlar.

Web tasarımcısının estetik yönünü iyi olmalıdır.Renklerin uyumu vr tipografiden iyi anlamalıdır.Az çok web programcısının da işinden anlamlı, ona göre tasarımı yapmalıdır yani grafik olarak hazırladığı sitenin programcısı tarafından da  kodlanabilirilği az çok gözüne kestire bilmektedir.

Günümüzde artık web arayüzü tasarımı sadece masaüstü bilgisayarlar için yapılmiyor bu nedenle arayüzü tasarımcısı, yapacağı tasarımın mobil cihazlardan da görüntüleceğini hesaba katmalıdır. Yani o tasrımı kendi ekranında görürken,bir de dar ve küçük bir ekr ekranda hangi görsel öğelerin silinmesi gerektiğini, geriye kalan grafiğin nasıl daraltıp uzaltcağını bilmelidir.

Aşağıdaki örnekte ,bir tasarımın farklı farklı cihazlara göre tasarımı görülmektedir. incelediğimizde, ilk ekrandaki görüntü genelde tasrımcını ilk çalıştığı ekran olur. İkinci ekran da ise,web proğramcısının hazırladığı kod yapısı ile aynı tasarım hiç bozulmadan yüzdece bir oranla küçülmüştür. Ancak tablet cihazdaki görüntüye baktığınızda, ilk tasarımdan farıklı olduğu görülüyor.

Web Arayüz (User Interface-Frontend) Programcısı

Bazıları arayüz programcısı bazıları da frontend developer der. İşleri tasarımcıdan aldığı grafiklerle web sayfasının ön yüzünü kodlamaktir. Yani grafikleri kod kullanarak tekrar bir araya getirir.Aslında ”programcı” kelimesini kullanmak yanlıştır çünkü bir şeyler programlamazlar ama günümüzde isim olarak böyle alınmıştır. ve böylede kalmıştır.kullandıkları temel teknolojiler ; HTML5, JAVASCRIT ve CSS’tir. HTML5 ile sayfası hazırlarlar.

Arayüzü geliştirme eskiden cok stresli bir işti. çünkü tarayıcı CSS uyumu sorunu vardı. Mesela tasarlaıgınızbir sayfda Chrom’da düzgün görünüyorken,ınternet Explorer’ı açtıgınızda çökmüş bir vaziyette görebiliyordunuz. Bu sorunu çözmek için XHTML dili geliştirmişti.

 

Günümüze de artık arayüz programlama işi neredeyse çoçuk oyuncağına döndü zaten kitabın ilerleyen bölümlerinde göreceksiniz eskinin JavaScript geliştiricisi bir işi rahatlıkla bitirebiliyor. Hem de bütün tarayıcılarda ve cihazlarda sorunsuz çalışıyor. Framework nedir diye soracak olursanız şu işe yarar derim; Sizin yazmanız gereken onlarca satır kod zaten öncesinden yazılmıştır., bir kod kütüphanesi haline gelmiştir. Siz sadece o kodun metodunu çağırırsınız, gerekli parametreleri verirsiniz ve her şey yerli yerine oturur.

Çağımız biliyorsunuz mobil çağı. Artık her Web sayfası mobil cihazlara göre tasarlanıyor. Arayüz geliştiricisinin kodlanmış olduğu web arayüz, her cihazda sorunsuz çalışacak bir yapıda olmalıdır. Bu nedenle, arayüz geliştirilirken çok dikkat edilmesi gerekir. Ara yüzden hazırlanan öğeler hem Mause ile kullanılabilmeli, hem de parmak dokunuşları ile… Yani ufacık bir buton tasarlanırsa ,cep telefonundan giren kişi bunu tıklayamaz. Yine çoğunuz görmüştürsünüzdür, normal bir web sayfasında yer alan menü çubuğu, mobil versiyonundan kaybolur ve ekrandan liste çıkar ve listeden butona tıklarsınız.

 

Web Arkaplan (Backend) Programcısı

Belki de işi en kolay olanıdır. Çünkü yapılan işlerr yıllardır hep aynıdır. Sitenin ihtiyacına göre veritabanı oluştur, veritabanını yönetecek bir CMS paneli geliştir (genelde hazır yapılar kullanılır),veritabanından verileri siteye gönder, veritabanı güvenliğini sağla… Ancak NET olmaktadır. Günümüzde Python dili de artık web programcılığında yaygın olarak kullanılmaktadır. Veritabanı tercihleri MysQL veya MSSSQL olmaktadır.

Arka plan programcılarının işi kolay dedik, ama bazen öyle projelerle uğraşırlar ki veritabanı tasarımı bile haftalarca sürebilir. Ayrıca sitenin asıl omurgası arka plan kodlamadır. Mesela Facebook. Ön yüzüne bakıldığında çok fazla tasarım yok hatta hiç yok. Ama işin arka tarafı öyle mi… Onlarca yazılımcılın günlerce emeği ile hazırlanmiş. Bir diğer örnek de Google…

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir