WORDPRESS İLE NELER YAPABİLİRİZ?

WORDPRESS İLE NELER YAPABİLİRİZ?

WordPress PHP programlama dili ile yazılmış ve GPL ile lisanslanmıştır.Açık kaynaktır.Açık kaynak yazılım (open-source software) veya açık kaynaklı yazılım kaynak kodu isteyen herkese açık olan ve ücretsiz yazılımlardır.

Peki WordPress ile neler yapabiliriz?En önemli alanları sayacak olursam;

Kişisel Blog

WordPress altyapısı ilk çıktığı zamanlarda zaten blog için kodlanmıştı.Bu sebeple bir blog kurmak için WordPress’ten  daha iy bir sistem bulunmamaktadır.

Kurumsal Blog

Kurumsal Blog bu konuda bazı örneklerle karşılaşıyoruz.Coca Cola,General Motor,Microsoft,Linux her alanda bir çok büyük firma WordPress altyapısı ile blog kurarak müşterileri ve kitleleriyle iletişime geçmektedir.Özellikle WordPress’in kurumsal alanlarda blog açılması ve yazılması konusunda bir akımı başlattığını düşünebiliriz.Blog bu kadar popüler olmadan önce büyük ya da ufak kurumsal firmalarda blog açıp yazma gibi bir durum söz konusu değildi.

Not: WordPress’in bir script,sistem,altyapı olmaktan öte  bir internert kültürüne de ön ayak olduğunu görebilirsiniz.

Kurumsal Site

Kurumsal yani Firma sitesi WordPress ile mümkündür.Büyük ya da ufak kurumsal siteleri WordPress ile yapabilirsiniz.Büyük firmalar için ajanslar WordPress altyapısı ile site yapmakta ve teslim etmektedir.Piyasada bu konuda büyük paralar dönmektedir.

Tanıtım Sitesi

Bunun için General Motor’un araba sitesini,Warner Bros’un bir film sitesini örnek verebilirim.Bir ürün yada bir hizmeti anlatan sitelerin yapılması için WordPress altyapı olarak kullanılmaktadır.

Video Sitesi

Direkt ülkemizden örnek vereyim.Türkiye’de dizi,film,çizgi film gibi konularda binlerce site karşımıza çıkıyor.Bu sitelerin en az yarısı WordPress altyapısı ile yapılmıştır.Google’a girip “Film İzle” yazın göreceğiniz on siteden en az beşinin WordPress altyapısını kullandığını göreceksiniz.

Oyun Sitesi

Ya siz ya da çocuğunuz,yeğeniniz için flash oyun sitelerini açmış ve görmüşsünüzdür.Elnette oyun konusunda sadece oyun sitelerine özel scriptler bulunmaktadır.Fakat WordPress ile alternatif olması açısından ve scripti ile temayı ucuza getirmek için azımsanmayacak sayıda WP oyun sitesi yapılmaktadır.

Not: Çok sık kullandığım ve fazla yer kaplamasın diye yer yer WordPress yerine WP yazacağım.

Portal veya Haber Sitesi

WP ufaklı büyüklü bir çok sitenin altından kalkabiliyor dedik.Haber ve portal siteleri içerik bakımından en büyük veri tabanlarına sahip siteler olmaktadır.Çünkü bu siteler her gün hatta her saat başı güncellenmektedir.Bu denli devasa içerikli siteleri her script ve her altyapı kaldıramaz.WP burada optimize ve güzel kodlanmış bir tema ile devasa içerikli sitelerin üstesinden rahatlıkla gelebilmektedir.Fonksiyonları ile tanımış olduğu kolaylıklar sayesinde iyi bir WP geliştirici büyük ve çok hızlı temalar yazabilir.

Forum Sitesi

Forum eklentileri sayesinde Wp ile forum yapılabilir yada WP sitenize ek forum ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.Özellikle bbPress’in WP için çıkarılan yeni eklentisi çok gelişmiş ve hızlı bir altyapı sunuyor.

Not: bbPress forum eklentisine ulaşmak için http://wordpress.org:/extend/plugins/bbpress/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi

Bu konuda WP  için çok eklenti tema yapıldı.Ücretsiz ve ücretli olarak  bulunuyor.Genellikle eklentiler ücretsiz ve açık kaynak oluyor,temalar ücretli satılıyor.WP’nin en güzel yanı da bu açık kaynaktan ödün vermeden yoluna devam ediyor oluşudur.Son dönemde WP ile yapılan e-ticaret eklenti ve tema yapımında büyük artış gözlüyorum.Bunun sonucu olarak özel yazılmış sistemlerin satışlarında düşüş ve açık kaynak altyapılar ile kurulan e-ticaret sistemlerinde artış olacaktır.Microsoft.net altyapısı ile yazılmış ve satın aldıktan sonra geliştirmeye müsait olmayan kısır altyapılar yerine açık kaynağın ,liderliğe oturması daha hayırlı olacaktır.

.Sonuç olarak,

  • WP ile her alanda ve kategoride siteler yapabilirsiniz.
  • WP’i kullanım biçiminiz ve yapabileceğiniz siteler,hayal gücünüz ve bilginizle sınırlıdır.
  • WP’in gelişmiş altyapısı ve rakasına aldığı 18.000+eklenti ile başaramayacağı iş yoktur.
  • WP web geliştiricilere çok güzel bir altyapı ve fonksiyonlar sunmaktadır.Tema ve eklenti kodlaması zevklidir ve verimlidir.
  • Ürettiğiniz güzel bir şeyi dağıtarak paylaşmanın tadına varabilirsiniz.
  • Yaptığınız güzel bir temayı veya eklentiyi satarak para kazanabilirsiniz.
  • Şahsen bunların hepsini yapıyorum çünkü paylaşmayı seviyorum özellikle açıık kaynak kültüründe paylaşmak çok önemlidir.Paylaştıkça kültür ve pazar büyür.Bundan pazarın içinde olan herkes yararlanır.
  • Ayrıca paylaşarak öğrenirsiniz ve öğrendiklerinizle tecrübe sahibi olursunuz.Bu sayede daha büyük daha değerli işler yaparak daha iyi paralar kazanabilirsiniz.

 

 

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir